8 Haziran 2017 Perşembe

Dönüşüm

Yine yazamamak üzerine yazarak başlamayayım bari! Ne de olsa artık çocukluyum ve bu hallerimiz çok doğal(mış). 

İyiyiz. Sağlık zaten şu sıra dilimizden düşürmediğimiz bir kelime, bir de nazar. Aman nazar değmesin aman hep sağlık olsun. Doğru! Annelik delilik diyorum da başka bir şey demiyorum ve annelik devamlı diken üzerinde olmak bence. Aman iyi mi, sağa mı baktı, somurttu mu, kustu mu, üşüdü mü, kakasını yaptı mı, uykusu mu var? Çoğu soru benzer. Çoğu gün de benzer aslında. Arada arızalı durumlar elbette ki oluyor ama şükrediyoruz. 

Kızıyorum kendime, başkalarında kızdığım şeyleri yaparken buluyorum kendimi,sonra oh olsun diyorum büyük konuştun. Kimi zaman oldukça rahatım ama öyle anlar oluyor ki içimdeki pimpirik teyze hemen hoop ortaya çıkıveriyor. Hayat çok acayip, dünyaya gelen büyüyor diyorlar da işte nasıl büyüyor? Saldım çayıra mevlam kayıra olsaydı ahh bu denli beyazlamazdı kimsenin saçı herhalde! O kış günü yalınayak sokaklarda dolaşan çingen çocukları nasıl büyüyor ben hala oradayım.

Ev kadını olmak çok zor. Üniversite okuyup da idealler yaratıp sonra çocuk doğurup evde iş yapmak fena koyuyor adama. Ki ben kendimi İndiana jones olarak hayal ederdim hep, yeni dünyaları keşfeden bir başkası veya. Şu an keşfettiğim tek şey oğlumun kakalarının farklı renkleri, dokuları ve de yeni mimikleri. O kadar içinden çıkılmaz oluyor ki bazen evdeki haller iki parmağımı birbirine değdirip zamanı dondurmak ve bir sigara yakıp keyfime bakmak istiyorum. İkinci bir şansım olsa kadın olmazdım! 

Yaz gelsin diye çok dua ettim ama yanlışmış, bazen henüz yaz gelmemiş olmasına rağmen öyle sıcak oluyor ki dayanamayacağım diyorum. Neyse ki bir ara bu İzmir sıcağından kaçacağız. İzmir iyi hoş ama yazları çekilmiyor. Bence yazın gidilecek başka yerler hep olmalı! 

Zaman zaman hala hönkürerek ağladığım oluyor. Mesela İki aydır üst üste mastit oluyorum. Göğüslerim ufak ama sütüm yağlı olduğundan tıkanıyormuş öyle dedi doktor amca. O kadar sinir bozucu ki,üstelik antibiyotiksiz de geçmiyor. Hani bilek falan dönünce yer eder hep olur derler ya öyle olmasından korkuyorum zira öyle taş gibi ve zonklayan bir memeyle dolaşmak çok acı veriyor. Emzirmekten özellikle de bu mastit olayından ve sıcaklardan sonra çok sıkıldım! Oğlan emerken succccukkkk gibi terliyor, ben zaten her daim sucuk gibiyim. Bazen hamal gibi kokuyorum, genelde yüzümü yıkamayı unutup öğlene kadar öyle dolanıyorum, bazen gündüz kıyafetiyle sızıyorum kalkıp değişmeye üşeniyorum. Oğlana yarım çaydanlık su koyuyorum kaynasın diye bir parmak su kalana kadar bekliyorum o suyu  olduğu haliyle kaynatmayı başaramadım henüz! Kirli çoraplarımı üzerimden çıkartıp makinaya atmak yerine yastığımın altına tıkmışım herhalde bi 2 gün sonraydı buldum ağlasam mı gülsem mi derken güldüm çünkü ağlamalar yetti artık! Ben sanırım 4 koca ay geçmesine rağmen hala lohusa kafasından çıkamadım. Ama en azından çocuğa artık uzaylıymış gibi bakmıyorum.

Anneleri hep kandırıyorlar bunu artık biliyorum. Bir allahın kulu dobra dobra bu iş böyle kardeşim demiyor. Bi kıvırmak bi kıvırmak, maymun ettiler insanı. Ne zaman bir şeyden yakınsam geçecek diyorlar  herkese göre herşey geçiyor çabucak bi bize geçmiyor. Kıçını kır otur deseler eyvallah diyeceğim ama yok anacım ya hep yanlış yapan anneler ya da zaten onlar baştan yanlış yapmışlarmış da işte yersen!  Andersen'den masallar diyorum ben bunlara. Sallamıyorum!

Geçenlerde bir yazı okudum ama yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için paylaşmadım. Kadınlar neden daha sinirli diyordu yazıda erkekler neden daha sakin! Çünkü her işi kadınlar yapıyor evet aynen bu yüzden! Kadınlar yetmiş tane şeyi bir arada yapıyorlar malesef. Kadınlar erkeklerin hayatlarını kolaylaştırıyorlar ama ne yazık ki erkekler bunu yapmıyor. Tüm bunlar yetmiyor gibi bir de çocuk bakıyorlar e nasıl sinirli olmasınlar dimi ama😀 Ahh bu toplum işte, doğaydık Amerika'da görürdüm ben o erkekleri. 

Şimdi oğlan uyuyor ama her an uyanabilir. Bulaşık makinesini boşaltmak lazım, yemekleri dolaba kaldıracağım, çamaşırlar bir anda yağan ve hava durumunda görünmeyen yağmurdan ıslandılar yeniden yıkamak lazım, sonra yıkananlar ütülenmeli, kedinin maması bitmişti onu koydum ama kakalarını temizleyemedim, bilgisayarı alt kattan almaya üşendim iPad den yazıyorum. Kahve yapmak yerine muzlu süt içtim mazallah sütten kafein geçer falan oğlan uyumaz! Gazete yazılarımı ne zamandır yazamıyorum arada bir iki çizittirsem çok şahane olacak ama oğlan 2 yaşına gelene kadar o iş yaş gibi görünüyor, bugün uzun süredir parmaklarımda telef olan ojelerimi çıkarttım ne zaman sürerim muamma! Nitekim iyiyiz,sağlıklıyız gerisi boş aman hastalık olmasın da her şey düzelir. Öyle diyorlar! 

Mutlu kalın! Bebekli insanlara iyi davranın, evlerine giderseniz de azıcık iş yapın sevaptır! 

7 yorum:

 1. Hayat insana ne çok şey öğretiyor değil mi? Önemli olan dayanmak. Sizin zamanlarınızdan çok çok ilerideyiz. Şimdi çocuklarım sizin yaşadıklarınızı yaşıyor. Bu bir süreç, insan yana yana olgunlaşıyor. Ne diyeyim kolay gelsin. Bunlar iyi zamanlarınız, hele oğlan bir ayaklansın görürsünüz...

  YanıtlayınSil
 2. Son cümleye benden +1000! İş yapın, akıl vermeyin.

  YanıtlayınSil
 3. Ahahahahaaa :)
  Annelik kesinlikle bir delilik hali, bu konuda sana katılıyorum.
  Bak iş yapmak konusunda haklısın, Ne sevaba geçiyor çocuklu evde birinin sana yardım etmesi ♥

  Kendinize iyi bakın :)

  YanıtlayınSil
 4. Orhun'un doğduğu zamanlardaki halimi gördüm sanki:))) Tuğbacım "geçecek" diyenlere kızma. Gerçekten o kadar çabuk geçiyor ki ve -anne kalbi olsa gerek- gerçekten olumsuzlukları hatırlamıyorsun:) Çok ilginç değil mi?
  Erkekler ve kadınlar konusunda çok haklısın. Ivır zıvır işlerle, milyon detayla uğraşmaktan dolayı kadınlar sinirli. Çok delirdiğimde bizimkilere aynen böyle söylüyorum:) Ama şöyle de bir gerçek var. Sanırım o ıvır zıvırlar bizi ayakta tutuyor, yaşama bağlıyor. Erkeklerin daha az yaşadığı kesin:) Onu da az önce düşündüm. Baktım sosyal medyada bir çok insan vefat etmiş babasını anmış. Niye? Çünkü Babalar günü bugün. Aynı kişilerin anneleri -Allah sağlıklı ömürler versin- gayet güzel yaşıyor:)) İşleyen demir ışıldıyor yani:)
  Seni ve oğlunu çok çok öpüyorum. Kolaylıklar diliyorum:)
  (Ah bir de o memelerin taşlaşması halini ve sızlamasını çok iyi bilirim. Fenadır.)

  YanıtlayınSil
 5. Okurken çok eğlendim:) böyle yazdığım için kusuruma bakmayın hakikaten o ilk aylar bir huni takmadığınız kalıyor. Ama şu iki cümle çok doğru ''bu en iyi zamanlarınız'' ve ''Çok çabuk geçiyor'' :)) Güle güle büyütün sevgiler:)

  YanıtlayınSil
 6. Hayatını hatırlayabildiği evresinden beri çalışan bir anne olarak şunu söylemek istiyorum tüm yeni doğum yapmış annelere keşke bana da birileri söyleseydi diyorum. Diyorum ki keşke ne zaman uyuyacak bu bebek deyip kendimi strese sokmak yerine o uyuduğunda uyusaydım.Yine bebek uyuduğunda kendimi oraya buraya çarpıp ay yemek yapayım ay evi temizleyeyim demek yerine uykum varsa uyku yok eğer biraz iyiysem bi duş alıp kitabımı okusaydım.bebeğim ağlarken neden ağlıyor bu ya diye kucağımda bebekle evde deli danalar gibi dolaşmak yerine olduğum yerde onu kucağıma alıp boynunu koklayarak kulağına birşeyler fısıldasaydım o ağlasa bile keşke onun bir bebek olduğunu şuan sadece meme ve bana bağımlı olduğunu ve elinden gelenin sadece ağlamak olduğunu kabul edebilseydim o zaman ne kendimi nede bebeğimi üzmezdim üzülerek söylüyorum bu günler geçmeyecek hergün hafifleyecek ama siz asla eski tuğba olmayacaksınız ama bence yeni tuğba da hiç fena sayılmayacak elinizi tutan minik cüceye bakıp bu serseri benim mi yani diyeceksiniz selametle :)

  YanıtlayınSil
 7. izmir sıcağı kolay mıııı :)

  YanıtlayınSil

Yorumlarınız ve paylaşımınız için teşekkürler. Mutlu kalın:)