28 Ekim 2012 Pazar

Cezayirde kadınlar ve takıları

Cezayir'de bir günü daha bitirirken yazmaya koyuldum. Soğuklar artık kendini göstermeye başladı. Gün bitimlerinde öyle bir atılıyorlar ki ortaya bir anda nasıl kendimizi kışın ortasında hissettiğimizi tarif edemem. Yine de her mevsimin kendine has güzellikleri olduğunu hatırlatıyorum kendime zaman zaman ki benim için işkence haline gelmesin. Oysa içimden ne çok istiyorum yazın yeniden bizimle olmasını.  

Blogda uzun süreli aralar vermeyi hiç sevmiyorum. İki gün bile yazmasam ilk yazacağım yazıda kocaman uçurumlardan atlayacakmış gibi oluyorum. Sürekli kendime söz veriyorum hep yazacağım diye ama bazen fırsat yaratamıyorum. Sadece yazmış olmak için yazmayı de zaten hiç bir zaman istemedim. 

Cezayir kadınlarından ve onların takılarından bahsetmiştim daha evvelki yazımda. Bu yazımın öncekinin devamı niteliğinde bir yazı olmasını istediğim için takıları kadınların üzerinde göstermek istedim size. 

Görseller için yine Cezayir ile ilgili bilgi veren değişik pek çok siteden faydalandım. Tumblr, flickr, flickriver, skyscrapercity  ve çeşitli forumlar. Umarım hoşunuza gider. 


Cezayir kadınlarının takıları yaşadıkları bölgelere göre farklılık gösteriyor elbette. Kullanılan renkler, motifler ve mücevherlerin türleri farklılaşıyor. Yine de genel olarak takıyı çok sevdiklerini ifade etmeliyim. Hele evlilik seremonisi içerisinde o ruha özgü büyük ve gösterişli takılar kullanmayı seviyorlar. Makyajları da son derece abartılı ve koyu, biraz da eski moda oluyor. Düğün ve evlilik konusu ile ilgili yazacağım ayrı bir yazıda size daha ayrıntılı bilgiler vereceğim.


Geleneksel Kabyle giyimi ve takıları ile Cezayirli bir kadın. Renkler ve motifler tipik kabyle tarzı. Benim de çok sevdiklerimden. Bu fotoğrafta da yine gümüş ve mercan takıları ile geleneksel giyimli bir Cezayirli kadını görüyoruz. Elbiselerinde de rengarenk desenler var. Aslında pamuklu kumaş olmadığı için özellikle yaz aylarında sıcak tutacağı için pek kullanışlı bulmuyorum bu elbiseleri ben ama gündelik kıyafet olarak çok kullanılıyor, bilhassa da yaşlı kadınlar tarafından. Ama bu fotoğraftaki kişi bir kutlama için hazırlanmış belli ki. 
Başlarına taktıkları bu takılar da yine mineli ve mercan ağırlıklı gümüş takılar. Takıların nasıl yapıldığına dair birkaç video da buldum yakında onları da sizinle paylaşacağım. Kadınların kutlamalarda ve düğünlerde çok takı takmaları da bir statü göstergesi.  Çok kıyafet değiştirip, bolca takı kullanırsa çevredeki insanlar kızın ailesinin veya eşinin sosyal durumu hakkında fikir sahibi olmuş oluyorlar. Gösterişi seviyorlar açıkçası. Gittiğim birkaç düğünde de bunu bizzat gördüm. Gelen takıları sergilemenin yanında hediye edilen ev eşyalarını bile göstermişlerdi. 
Burada da yine evlilik seremonisi için hazırlanmış Kabyle(Berberi) elbiseli bir kadını görüyoruz. Başlarında kullandıkları mücevherler sadece evlenen kişiye özgü olmayabilirmiş öğrendiğime göre. Gelinin bir arkadaşı veya sevdiği bir kişi de bu takıları kullanabilir ve düğünde sergileyebilirmiş. 


Bu fotoğrafı uzun zaman önce bulmuştum ve çok severek sakladım. Yaşlı bir Kabyle kadını. Kareli desenli elbisenin üzerinde taşıdığı kumaşlar ve renkler çok hoşuma gidiyor. Ayrıca dövmeleri de son derece ilginç. Bu dövmeler şekillerine göre farklı anlamlar taşıyorlar ama bunu da başka bir yazıda size anlatacağım henüz çok yeterli bir donanımım yok, araştırmaya devam ediyorum.

Bu yazının devamı niteliğinde yeni bir yazı daha yazacağım görselleri ile birlikte, o zamana kadar mutlu kalınJ

4 yorum:

 1. arkası yarın gibi olmuş :))

  evet sen öyle aralar verince biz de özlüyoruz okumayı :)
  bir de Tuğba Hanım bilekliklere yoğunlaşabilir miyiz acaba bir yazıda? :P

  YanıtlaSil
 2. Hay maşallah, tam benlikmiş bunlar Tuğba :)

  YanıtlaSil
 3. Saçaklı;
  valla bu yazılar hep arkası yarın gibi oluyor canım ya. ama olsun böyle güzel ya yoksa hepsini aynı yere yazmaya kalksam bir post 3 sayfa tutar heehee:) bilekliklere yoğunlaşacağız merak etme hatta senin için gidip özel bileklik fotosu çekicem söz:)öptüm kocaman

  YanıtlaSil
 4. Leylacım;
  ben de kadınlardaki bu kocaman ve bol takıları görünce aynı tepkiyi vermiştim. Beğenmene sevindim. Ben de ne zaman bu takılardan görsem ahh tam benlik bunlar diyorum:):)Sevgiler

  YanıtlaSil

Yorumlarınız ve paylaşımınız için teşekkürler. Mutlu kalın:)